DNA disk kesfi

‎53 bin kelimelik kitabı DNA’ya kaydettiler
İnsan belleği veri kaydı yapılan bir depolama aracı olabilir….

Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü’nden George Church ve ekibi 53 bin kelime 11 fotoğraf ve bir bilgisayar programı içeren kitabı sentezleme yoluyla DNA içine aktardı.

Yapılan bu deneyin bilim tarihinde DNA içine yapılan en büyük veri kaydı olduğu belirtildi.Geçtiğimiz günlerde akademik “Science” dergisinde yaptıkları araştırmanın sonuçları yayınlanan Church, gerçekleştirdikleri deneyin amacının gittikçe artan dijital veri depolama ihtiyacını gidermek olduğunu söylüyor. Veri depolamada gün geçtikçe artan alan ihtiyacının DNA ile karşılanabileceği vurgulanırken, saklanan verilerin binlerce yıl korunabiliyor olması ise DNA üzerine depolamanın en büyük avantajı olarak vurgulanıyor. Uzun süre dayanabilmesinin yanında DNA’nın 1 gramına karşılık bin DVD’ye denk gelen kompakt yapısı da veri depolama DNA’yı özel bir konuma getiriyor.

Bugünün pahalı ve pratikliten uzak teknolojileri ile bir ilki başaran bilim adamları 5-10 yıl sonra DNA’ya veri kopyalamanın çok daha pratik ve ucuz bir hal alacağını ve bugün kullandığımız teknolojilerin yerini almaya başlayacağını belirtiyor.

Alıntıdır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s