3D Yazıcılarda Silah Üretilmeye Başladı

If you are interested in, keep looking there will be English posts about it.

Teknoloji gelişiyor, gelişen teknoloji riskleri ve tehlikeleri de beraberinde getiriyor. 3D teknolojisi ile çalışan yazıcılarda silah da üretilebiliyor. İki boyutlu dijital çizimleri plastik ve metalden üç boyutlu nesnelere dönüştüren yazıcılar sanayinin gözdesi. Ancak üç boyutlu yazıcılardan silah da üretilebiliyor olması kaygılandırıyor.

Üç boyutlu yazıcılardan 80’li yıllardan bu yana araştırma-geliştirme kurumlarında ve sanayide yararlanılıyor. Başta mühendisler ve bilim insanları olmak üzere birçok uzman, bilgisayarda, dijital ortamda hazırladığı tasarımının çıktısını bu gelişkin yazıcılardan alıyor.

Almanya’nın Duisburg-Essen Üniversitesi uzmanlarından Andreas Wegner, üç boyutlu yazıcılarda kullanılan yöntemin “hızlı prototipleme” olarak tanımlandığını belirtiyor:

“Başlangıçta bilgisayar destekli bir tasarım programı kullanılıyor. Burada istediğiniz parçanın üç boyutlu modelini hazırlıyorsunuz. Sonra, bu model cihazın yazılımına yükleniyor. Burada katmanlara ayrılıyor ve cihaz parçayı katman katman işlemeye başlıyor.”

3D yazıcının çalışma prensibi 

Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Gerd Witt, üç boyutlu yazıcıların çalışma prensibini şöyle özetliyor:

“Lazer bu katmanı eritiyor. Daha sonra cihazın tablası aşağı doğru 0,1 milimetre hareket ediyor. Ardından cihaz yeni bir katman daha toz serpiştiriyor ve bu şekilde parça, aşağıya doğru adım adım tamamlanıyor.”

Üç boyutlu yazıcılar yaygın olarak plastik tozu kullanıyor. Ancak yeni geliştirilen yazıcılar metal ve keramik nesneler de üretiyor. Uçak motorları geliştiren Münih merkezli MTU firması, metalden nesneler üretecek bir üç boyutlu yazıcı geliştiriyor. MTU’dan Thomas Hess, Selektif Lazer Erime adını verdikleri teknolojinin otomotiv ve havacılık sektöründe üretim giderlerinin kısılmasını sağlayacağını belirtiyor:

“Bu, size her türlü tasarım özgürlüğünü veren bir yöntem. Dökme ve dövme yöntemleriyle kıyasladığınızda tasarım anlamında çok daha az sınırlamayla karşı karşıyasınız. Karmaşık ve hafif motor parçaları için muazzam bir potansiyel sunuyor.”

’Yazıcıdan nasıl silah çıkarılır?’ 

Üç boyutlu yazıcılar yalnızca dişçilik, mimarlık, havacılık, ayakkabı sanayii gibi sektörlerde kullanılmıyor, fiyatı son yıllarda belirgin şekilde düşen bu teknoloji, yarı otomatik silah yapımında da kullanılıyor. Hatta bazı internet siteleri, üç boyutlu yazıcıdan silah üretimini bir rehber olarak sunuyor.

Kaynaklar: Almanyanın Sesi, Rota Haber.

Advertisements

One thought on “3D Yazıcılarda Silah Üretilmeye Başladı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s